Przejdź do treści

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Gniezno

  • przez

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W dniu 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007r. w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. Obchody te pozwalają na poznanie ale także uwrażliwienie na problemy osób ze spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby. 
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym związanym z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby nim dotknięte mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Należy pamiętać, że autyzm u każdej osoby objawia się nieco inaczej. Osoby z tą samą diagnozą mogą mieć różne zachowania i możliwości. Dlatego też mówimy o spektrum zaburzeń – od łagodnych objawów do takich, które znacząco wpływają na wszystkie sfery życia. Przejawami autyzmu mogą być m.in. problemy w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, brak lub osłabienie reakcji na bodźce dźwiękowe np. wołanie po imieniu, może także występować nadwrażliwość na dotyk, światło lub dźwięk. 
Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza oraz idąca za nią terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.
Symbolem solidarności z „autystami” są kolorowe puzzle, a coraz częściej kolor niebieski. W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych wprowadzono również „ciche godziny”.

Skip to content